Úspory energií: chyby, které stojí peníze

10.12.2018 Kalkulace  Komentář

Vyprat, uvařit, rozsvítit. Bez elektřiny si dnešní den už skutečně neumíme představit. I když se výrobci spotřebičů zaměřují na snižování spotřeby elektřiny, za vysoké účty si často můžeme sami. Přitom se stačí zaměřit na naše běžné domácí činnosti. Aniž bychom si to uvědomovali, roztáčíme elektroměr do obrátek.

Jaké chyby při běžném provozu domácnosti děláme a pak se divíme vysokým účtům za elektřinu? Mezi nejčastější prohřešky patří zbytečné svícení, nevhodná volba pracích programů, elektřinou plýtváme i při vaření. První úspory můžeme mít i díky správně nastavené smlouvě s dodavatelem elektřiny.

Nesvítíte zbytečně?

Může to být automatická samozřejmost, i přesto však mnohokrát zapomeneme. Pečlivě zhasínejte v místnostech, kde nikdo není. Budete překvapeni, kolik elektřiny vám to ušetří. Stejně tak byste měli ze zásuvky pravidelně vypojovat všechny spotřebiče. Spotřebovávají totiž energii v klidovém režimu. Totéž platí pro nabíječky, či redukce, které zrovna nepoužíváte.

Vyprat můžeme levněji

Mnoho lidí si neuvědomuje, kolik energií nás stojí třeba praní. Zkuste si představit, kolik energie by vás stálo ruční praní a přeberte si to do reality. Nejde jen o množství vody, které se například značně navýší využitím předpírky. Pračka využívá i hodně elektřiny. Pro oba tyto spotřebiče platí, že byste je měli zapínat, až když jsou opravdu plné.

Šetřit můžete i při vaření

Hrnec dávejte vždy na plotnu, která je stejného průměru. Pokud děláte například těstoviny, vařte jen nutné množství vody. Vždy používejte pokličku. Díky ní vám neuniká pára, takže je vaření o hodně rychlejší. Nesmírným pomocníkem může být i parní hrnec, tzv. papiňák. Při pečení mějte na paměti, že každé otevření trouby znamená značnou ztrátu tepla. Pečené pokrmy proto raději kontrolujte okénkem ve dvířkách trouby. Navíc vám aspoň nespadne buchta. Máte dobrou smlouvu s dodavatelem elektřiny?

Vyberte si dodavatele energie, který ve vašem regionu garantuje nižší ceny než dominantní energetické společnosti. Na trhu dnes působí několik desítek dodavatelů energií. Mezi ty největší patří ČEZ, E.ON, či Pražská plynárenská. Alternativní společnosti však často dokáží nabídnout ještě zajímavější podmínky než velcí distributoři. Velkému zájmu zákazníků se těší například Bohemia Energy, Comfort Energy nebo X Energie.

(redakce)

Komentář Úspory energií: chyby, které stojí peníze

  • Václav řekl:

    Vzhledem k tomu že už máme doma většinu spotřebičů obměněno a v nejvyšší úsporné kvalitě, tak to tolik neřeším, halogenky už u nás nepotkáte delší dobu. Takže s pravidelností už kontroluji jen dodavatele, kde si myslím že jsme taky v pohodě, protože máme xEnergii a podle vyúčtování co od nich chodí, nám vychází levněji, ale preventivní kontrolu přesto nevynechávám.

Odpověz

Můžete použít: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>