Ministerstvo plánuje zakázat sjednávání smluv na odběr energií prostřednictvím domovního prodeje

12.5.2018 Bohemia EnergyČezE.onInnogy (RWE)PRE  Komentář

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner prohlásil, že by rád skoncoval s uzavíráním smluv na odběr energií po telefonu a prostřednictvím podomního prodeje. Podle ministra roste počet případů, kdy byli klienti – často senioři – dotlačeni k uzavření smlouvy. Ministr proto plánuje změny zapracovat do novely energetického zákona, který nyní na ministerstvu vzniká.

„Chceme najít vhodné legislativní řešení, upravit energetický zákon a zavést spotřebitelský kodex,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Kodex by měl zvýšit ochranu spotřebitelů, zejména co se týče uzavírání smluv po telefonu. Nově by měly být smlouvy pro spotřebitele závazné teprve, až je podepíše.

Plán počítá s tím, že by nad činností zprostředkovatelů vznikl obdobný dohled, jako je tomu při sjednávání úvěrů. Zároveň by měli mít jasně definovanou odpovědnost, a pokud by poškodili klienta, nesli by za to následky. Jedním z podnětů na úpravu energetického zákona je také úplný zákaz podomního nebo telefonického prodeje.

Podle alternativního dodavatele Bohemia Energy je zvažovaný zákaz podomního nebo telefonického prodeje pokusem o omezení hospodářské soutěže. „Stát chce více chránit spotřebitele, to je naprosto v pořádku. Ale nutit klienty, kteří chtějí využít nabídky alternativních dodavatelů, aby museli uzavřít smlouvu v kamenné pobočce, je čistý nesmysl,“ říká šéf Bohemia Energy Jiří Písařík. Na nekalé praktiky některých zprostředkovatelů (či dodavatelů) tak podle něj doplatí všichni.

Využívání podomních prodejců je doména především malých, alternativních společností. Velké společnosti jako ČEZ, innogy, E.On či PRE preferují kontakt prostřednictvím zákaznických či call center.

Mezi hlavní nekalé praktiky podle šéfa České obchodní inspekce Mojmíra Bezecného patří nepřiměřená sankce za odstoupení od smlouvy. Občanský zákoník přitom umožňuje bez sankce odstoupit od smlouvy do 14 dnů při uzavření „mimo obchodní prostory“, nekalí prodejci se podle Bezecného snaží toto ustanovení obcházet. Bezecný též shrnuje základní rady: „Nikdy nepouštějte cizího člověka do bytu. Firmy nikdy neposílají své zástupce, aby lidem zkontrolovali fakturu. Je to jen trik, jak získat údaje o smlouvě. A chcete-li ušetřit, vyhledejte si nejlevnějšího dodavatele sami a oslovte pak přímo jeho,“ dodává šéf inspekce.

(redakce)

Komentář Ministerstvo plánuje zakázat sjednávání smluv na odběr energií prostřednictvím domovního prodeje

  • Barča řekl:

    To je dobře, s podomními prodejci nemám dobré zkušenosti. Sjednali jsme si novou smlouvu na odběr elektřiny od epet a překvapili nás nejen dobrou cenou, ale i vstřícným jednáním a celkovým přístupem.

Odpověz

Můžete použít: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>