Dodavatele elektřiny změnilo za čtvrtletí téměř 160 tisíc zákazníků, u plynu trend opačný

4.4.2014 Dodavatelé elektřiny  Komentář

Dodavatele elektřiny změnilo v letošním prvním čtvrtletí téměř 160 tisíc zákazníků. To je meziročně o téměř 38 tisíc více. U zemního plynu byl však trend opačný. Od ledna do března změnilo dodavatele jen 75,5 tisíc odběratelů, ve stejném období loňského roku tak učinilo zhruba 100 tisíc klientů. Aktuální statistiky zveřejnil Operátor trhu s elektřinou.

Dodavatele energií v letošním prvním čtvrtletí zasáhly nízké ceny elektřiny i plynu, které výrazně klesly především kvůli teplému počasí. Ceny silové elektřiny, jejíž podíl na celkové ceně elektřiny je zhruba poloviční, na pražské energetické burze (PXE) byly koncem března nejníže od roku 2007, kdy byla burza otevřena. Proud by tak mohl opět zlevnit.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka pro ČTK uvedl, že pokles ceny silové elektřiny je příznivý pro spotřebitele. Obchodníci pro své zákazníky na rok 2014 typicky nakupovali elektřinu za cenu kolem 39 EUR/MWh. To je zhruba o 15 procent dráž, než je současná cena elektřiny na rok 2015. Příznivý efekt tlumí výrazně slabší koruna kvůli intervenci České národní banky. I přesto to vypadá, že elektřina by i v příštím roce mohla zlevnit, míní analytik.

(redakce)

Komentář Dodavatele elektřiny změnilo za čtvrtletí téměř 160 tisíc zákazníků, u plynu trend opačný

  • David Čihák řekl:

    V létě 2014 jsem taky měnil dodavatele, hodně jsme o tom doma diskutovali, že by jsme možná snesli nějakou úpravu faktury i ceny. Za barák jsme v tu dobu platili opravdu dost a když jsme přinesli papíry do Xenergie aby nám na to koukli, tak nám jako první připravili kalkulaci, kde bylo jasně vidět, že minimálně o čtyři tisíce bychom ročně mohli platit méně, takže jsme si jimi nechali zařídit. A hle jak to jde jednoduše zařídit. Člověka to nic nestojí a po roce má hned levnější topení i svícení.

Odpověz

Můžete použít: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>