Češi nevěří v levnější elektřinu a raději kupují úsporné spotřebiče

19.4.2014 Dodavatelé elektřinyNezařazenéX Energie  Komentář

Většina Čechů nevěří, že by elektřina mohla být v následujících deseti letech levnější. Více než polovina z nich se domnívá, že za ni naopak zaplatí víc. Tomu, že za deset let bude elektřina levnější než dnes, věří pouze desetina dotázaných. Pro snížení výdajů za elektřinu pak chtějí Češi především investovat do energetických úspor, případně zvažují změnu svého dodavatele. Tyto výsledky vyplynuly z průzkumu Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).

„Přestože jsme v současnosti svědky jednoho z největších poklesů cen elektřiny, lidé ve většině nevěří, že jde o dlouhodobý trend. Domnívají se, že se jedná pouze o dočasný výkyv a že v následujících letech ceny elektřiny opět porostou, a to ­výrazně. Také podle našeho názoru se dá očekávat, že ceny elektřiny spíše porostou,“ komentoval výsledek průzkumu Václav Derfl, předseda výkonné rady ANDE.

Investice do zateplení

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že lidé jsou ochotni pro snížení svých účtů za elektřinu něco udělat. Více než dvě třetiny z dotázaných by v první řadě investovalo do energetických úspor, jako je zateplení či větší využití úsporných spotřebičů. Následovala by změna dodavatele energií, což zvolilo téměř 50 procent dotázaných.

Více než čtvrtina respondentů by spotřebovávala méně energií a téměř každý desátý by se odstěhoval do menšího bytu či domu.

Ideální cena? 2 až 4 Kč za kWh

Průzkum se rovněž dotazoval na to, jaká by byla v současné době ideální cena za kilowatt­hodinu elektřiny. Zhruba 85 procent dotázaných by nejraději platilo mezi dvěma a čtyřmi korunami za kilowatthodinu. Přibližně třetina dotázaných potom považuje za ideální cenu tři koruny za kilowatthodinu elektrické energie.

Asociaci nezávislých dodavatelů energií založili významní nezávislí dodavatelé energií, kteří mají s celkovým počtem několika stovek tisíc zákazníků významný podíl na trhu. Cílem asociace je být partnerem pro Energetický regulační úřad, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Operátora trhu či provozovatele distribučních soustav a být tak nápomocna při tvorbě energetické legislativy a odstranění komplikací, které narušují liberalizovaný trh s energiemi. Mezi zakládací členy patří například společnosti Centropol Energy, Europe Easy Energy či X Energie.

(redakce)

Komentář Češi nevěří v levnější elektřinu a raději kupují úsporné spotřebiče

  • Milan řekl:

    Zamyslet se nad koupí úsporného spotřebiče je určitě dobré, ale jen pokud se jedná o koupi spotřebiče jako je lednice, televize, pračka či sporák, prostě u těch, které běží buďto nonstop nebo jsou častou používaný. Třeba u fénu nebo mixéru mi to smysl nedává. Zcela upřímně ani po pořízení nové pračky se štítkem A++ jsem neviděl takovou slevu jako když jsme s elektřinou přešli pod xenergii, takže pak věřte nějakým štítkům.

Odpověz

Můžete použít: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>