Domácnosti díky aukcím ušetří na energiích tisíce

5.2.2014 ČezDodavatelé elektřinyInnogy (RWE)KalkulacePREX Energie  Komentář

Až tisíce korun ročně mohou stále ještě ušetřit lidé, kteří se zapojí do elektronických aukcí energií. Podle údajů společnosti eCentre, která je v Česku jejich největším organizátorem, ušetřila v lednu většina účastníků z řad domácností na neregulovaných složkách ceny elektřiny i zemního plynu oproti aktuálním cenám více než patnáct procent.


„Lidé si v aukci snížili náklady u elektrické energie v průměru o 16,95 procenta a u zemního plynu o 16,88 procenta. Úspory se týkají soutěžitelných, tedy státem neregulovaných částí energií,“ sdělila mluvčí eCentre Alice Mazurková.

U zemního plynu tvoří neregulovaná část zhruba 80 procent celkového vyúčtování pro domácnosti, u elektřiny je to pak necelá polovina. Podle nedávného vyjádření Energetického regulačního úřadu by průměrné snížení cen elektřiny pro domácnosti v roce 2014 mělo být u společnosti ČEZ přibližně o 12 procent, u Pražské energetiky o zhruba 9,5 procenta, společnost E. ON by měla elektřinu zlevnit asi o 8,8 procenta.

Ještě více lze ušetřit u alternativních dodavatelů. Bohemia Energy snižuje v letošním roce ceny silové elektřiny pro domácnosti až o 19 procent, celková cena by tak mohla proti loňskému roku klesnout zhruba o 12 procent. Centropol Energy ohlásil pokles u elektřiny až o 18 procent. Společnost X Energie, třetí největší alternativní prodejce energií v ČR, snižuje letos silovou elektřinu až o 19 %, a to v závislosti na tarifu a distribučním území. „Za snížením konečné ceny elektřiny pro naše zákazníky stojí především zlevnění silové elektřiny na burzách a pokles poplatků za distribuci a obnovitelné zdroje, ale i naše dlouhodobá snaha poskytovat nižší ceny oproti dominantním dodavatelům energií v České republice“, uvedl před časem Zdeněk Mráz, jednatel společnosti X Energie.

Společnost X Energie zároveň patří mezi nejúspěšnější firmy, které se elektronických energetických aukcí účastní. V loňském roce zvítězila ve více než deseti soutěžích a levnou elektřinu a plyn díky ní získalo více než 5600 nových zákazníků.

(redakce)

 

Komentář Domácnosti díky aukcím ušetří na energiích tisíce

  • Eduard řekl:

    Změnit dodavatele skrze aukci je dobrý způsob, jelikož se cena dokáže dostat ještě níž, než je tomu u běžné změny. Já jsem se takhle dostal aukčně k Xenergii a finančně jsme platili ještě miň než u předchozího dodavatele a to si nemyslím, že ten by byl z nějaké drahé sorty. Určitě doporučuji nad aukcí zapřemýšlet, pokud máte nějakou k dispozici.

Odpověz

Můžete použít: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>